تبلیغات
باران -ایرانشهر - ورزش و کارکردهای روانی -اجتماعی
 
باران -ایرانشهر
ایمان آور به پایداری دوستی ها،بدان که مردمان را عشق شایسته است و صداقت بایسته!
درباره وبلاگ


نخستین وبلاگ خدمات راهنمایی و مشاوره ای بلوچستان ( روانشناختی –اجتماعی-تحصیلی- شغلی..........)
آدرس: ایرانشهر: بلوار بلوچ روبروی دفتر هواپیمایی بلوچ ساختمان وکلا. شماره تماس:05472223348-09193690878

مدیر وبلاگ : سارا خوشخوی
نظرسنجی
لطفا نظرات خودتون را چهت بهترشدن ویلاگ به مااعلام کنید
پنجشنبه 23 آذر 1391 :: نویسنده : سارا خوشخوی

 

ورزش پدیده ای فرهنگی –اجتماعی است که پیوندی اندام وار با مجموعه ی  نهادها و ساختارهای اجتماعی دارد.بدین معنا که دستاوردهای ورزش و فعالیت های آن به طور کلی یک شاخص عمومی است که از یک سو می توان از طریق آن درباره ی سطح پیشرفت اجتماعی و فرهنگی یک جامعه داوری کرد و از سوی دیگر پیشرفت و ترقی ورزشی نیز به داده ها و عوامل اجتماعی  حاکم بر جامعه وابسته است.!

 از سوی دیگر ،اهمیت ورزش در سراسر تاریخ بشر وجود داشته است هیچ عصری از اعصار و هیچ فرهنگی از فرهنگی های بشر را ٰهرچند در سطح ابتدایی ترین چهره ی  آن نمی توان یافت که ورزش به گونه ای در آن وجود نداشته باشد .  " زیرا ورزش کارکردهای روانی – اجتماعی و فرهنگی بسیاری دارد که با نیازها و ویژگی های جوانان ,همبستگی و همخوانی دارد.

 یکی از ویِژگی های  ذاتی بشرمیل به جاودانگی است  که به برای دستیابی به آن  سعی دارد از طریق ورزش به ارتقاء سلامت جسم وروان خود بپرداخته  ،عمر طولانی داشته و این امکان را به خود بدهد که از زندگی لذت بیشتری برده احساس طراوت کند. از آنجایی که روان و کارکردهای روانی ( تفکر ،تصمیم گیری ،برنامه ریزی ، حافظه ، استدلال .......) نقش اساسی در مدیریت انسان دارد یکی از کارکرد های  ورزش ، تامین  سلامت روان انسان است، بهداشت روان ،  به افراد کمک می کند نسبت به تواناییها و نقاط ضعف شخصیتی خویش ،اهداف ،انگیزه ها و نیازهای خود آگاهی یافته به خود باوری برسند و نیز به طور شایسته از خصوصیات برجسته ی شخصیت خویش استفاده کنند این افراد که دارای اعتما د بنفس هستند ، واقعیت وجودی خود را انکار نمی کنند و بجای دلیل تراشی برای شکستهای خود و به دنبال مقصر گشتن   و فرافکنی ، براحتی شکستها را پذیرفته و بدون هیچگونه نگرانی در پی رفع نواقص کار خود هستند  . و از این رو ،افراد را مسئولیت پذیر بار می آورد.از طرف دیگر به افراد کمک می کند که به خود و دیگران احترام گذاشته و یا به عبارتی باعث افزایش عزت نفس در انسانها می شود که این ویژگی با تکبر و چاپلوسی متفاوت است.  عزت نفس به انسانها کمک می کند که با افتخار به خود ،خوب و شایسته زندگی کنند و خود را از کارهایی که باعث تحقیر آنان می شود بر حذر دارند.این عامل بسیار مهم اجتماعی از طریق بهداشت روان و ایجاد روحیه ی سازگاری فرد با محیط یکی از بهترین روشهای پیشگیری از ایجاد و افزایش آسیب های اجتماعی مانند خودکشی .اعتیاد .... می باشد که مدتهاست جوانان ما  به ویژه در منطقه دچار آسیب اجتماعی  شدید شده اند و این مسئله خانواده ها و دست اندکاران برنامه های جوانان را نیز دچار مشکل نموده است.

 از کارکردهای مهم  دیگر اجتماعی ورزش ، کمک به ایجاد خودپنداره ی  ( که پایه و اساس شخصیت انسان  می باشد)مثبت در افراد است  که می تواند نقش اساسی در کاهش تضادهای درونی فرد باز ی کند و پیش بینی و انتظارات فرد را از رفتار پذیرفته شده ای که می بایست در هنگام تعاملش با گروه از او سر زند تقویت کند و بدین ترتیب ،خودپذیری فرد با پذیرش او در درون گروه یا تیم پیوند می خورد به  عبارت بهتر پذیرش به عنوان یک نیاز اجتماعی ،با طبیعت موقعیت اجتماعی و چارچوب فرهنگیی که فرد در آن زندگی می کند ارتباط مستقیم دارد.بنابراین فراهم آوردن یک گروه شایسته و مناسب ،مانند گروه بازی یا تیم ورزشی ،امکان تشکیل یک سلسله مفاهیم مهم و بهنجار مانند :تصور فرد از حرکت خویش  و تصور فرد از بدن خویش  را  برای شکل بخشیدن به شخصیت  جوانان ،بر  خلاف گروههای ناشایسته مانند باندهای تبهکار و گروههای منحرف که فقط الگوهای رفتار انحرافی را تقویت می کند.ٰدر اختیار فرد قرار می دهد.

از آنجایی که عنصر اصلی ورزش را رقابت تشکیل میدهد.می توان گفت ورزش ضرورتا خصلت اجتماعی دارد زیرا ورزش بر آیند فرهنگی حس ذاتی و طبیعی رقابت جویی  در انسان به عنوان یک موجود اجتماعی است.که از طریق آن حس برتری جویی انسان به طور مثبت و سازنده ارضا می شود.همچنین فعالیت ورزشی فرصتهای خوب و متنوعی متناسب با همگان به دست می دهد  تا فرد با استفاده از آنها به امید دستیابی به اعتبار اجتماعی از طریق تیم ،تواناییهای خود را نشان دهد و نقشهایی را ایفا کند، بسیارند کودکان و نوجوانانی  که در مظاهر جلب توجه، زیاده روی می کنند و در این زمینه حتی به شیوه های نادرست و مطرود پناه میبرند که این خود برای آنان و اطرافیانشان و حتی جامعه ای که به آن متعلق دارند ،دردسرها و مشکلاتی به بار می آورد.

به طور کلی فعالیت ورزشی جو تربیتی و فضای پذیرفته ای برای تحقق بخشیدن به اعتبار اجتماعی  که یک از اساسی ترین نیازهای انسان در طول زندگی است .فراهم می نماید.

ورزش در طول تاریخ خود ،بر پایه ی شالوده هایی از ارزشهای اجتماعی بنا شده است شکی نیست که بنیاد اخلاقی ورزش از مهمترین بنیادهای و تکیه گاههای اخلاقی است که  ورزش در تقویت روند خود بر آنها تکیه کرده است.نقش ورزش در ایجاد و تقویت ارزشهای اخلاقی به قدری مهم است که دست اندر کاران علوم تربیتی و برنامه ریزان ساعتی برای ورزش در برنامه ی درسی دانش آموزان در نظر گرفته اند. به طوی که یکی از دانشمندان تربیتی  ( Herbert Read )می گوید " من کاملا موافقم که تربیت ورزشی تا حدی به پرورش ارده می انجامد . همچنین  از اینکه در مدارس ما زمانی را به بازیها اختصاص می دهند متاسف نیستم ،بلکه بر عکس ،این زمان تنها زمانی است که به بهترین وجه می گذرد .. اخلاق ورزشی و روحیه ی تیمی و گروهی به سنتی در کنار دیگر سنتهای اجتماعی ،تبدیل شده است". ارزش های اخلاقی  دردنیا به قدری اهمیت دارند که  بازیهای المپیک – یعنی بالاترین سطح و چارچوب رقابت ورزشی در سطح جهانی ،اخلاق ، بازی جوانمردانه ،روحیه ی ورزشی ،برادری  و تعالی و سربلندی  چارچوب های ارزشی هستند که خطوط کلی اندیشه ی المپیک را شکل می دهند و ماهیتا ارزش هایی بیانگر اخلاق  پذیرفته شده ی اجتماعی هستند و در حیطه ی نیازهای اجتماعی می گنجند  که ورزش می تواند در بر آوری آنها سم بزرگی داشته باشد.

بسیاری از پِژوهشگران بر این باورند ورزش یک ضرورت و یک نیاز مهم انسانی یرای آزاد ساختن انسان از غریزه ی پرخاشگری است غریزه ای که اگر از طریق فعالیتهای سالمی  ،چون ورزش راهی برای تخلیه ی خود نیابد راههای دیگری پیدا می کنئ که غالبا بازتاب جامعه آزاری است . از این رو سوپاپ اطمینانی برای امنیت جامعه است.به عبارت بهتر ورزش  به مثابه برونشو امنی،  برای انگیزه های پرخاشگری برخاسته از عواملی چون ناکامی ،نومیدی و شکست که انسان در زندگی روزمره خود ،خواه ناخواه ،با آنها رو به رو می شود می باشد.آز آنجایی که فرصتهای موفقیت و پیروزی در ورزش تهنا در رسیدن به نقاط قوت و اهداف مورد نظر خلاصه نمی شود بلکه صرف اجرای خوب یک مهارت ،پیروزی به شمار می آید. ورزش داروی اجتماعی موثری برضد عوامل شکست ،ناکامی و فرصت اجتماعی پذیرفته شده ای برا تخلیه ی سائقهای پرخاشگری و احساس و شکست می باشد.

از طرف دیگر جوانان همانند دیگر افراد جامعه دارای یک نیاز روانی –اجتماعی  دیگر به نام پیوند جویی می باشند که پیوند جویی فرد به جامعه از رهگذر عوامل زیر تحقق می پذیرد:

-          ارضای نیازهای فرد ازطریق گروه.

-          آمادگی فرد برای ایفای یک نقش به عنوان عضوی از گروه

-          اطمینان فرد به مشترک بودن مفاهیم و برداشتهایش با مفاهیم و برداشتهای گروه.

یکی از دستاوردهای تعلق فرد به تیم ورزشی ( گروه)این است که آنچه فرد را به کارش راغب می سازد عینا همان چیزی می شود که بدان می رسد ،زیرا این خواسته ی فرد ،خواسته ی است بر آمده از نقش اجتماعی او.بنابراین ،زمانی که از میدان باز ی به صحنه ی واقعیت قدم می گذارد ،تعلق او به این واقعیت منوط به این باوراست که وی در دنیای واقعیتها نقشی دارد . از این رو بازیکنی که گرایشهای پذیرفته شده ای ،همچون: افتخار و وفاداری،نسبت به تیم یا باشگاه خود کسب می کند می کوشد تا از طریق بهینه کردن نقش اجتماعی خود موقعیت و اعتبار خویش را بهبود بخشدو این به نوبه ی خود همبازیهای او را به ایفای نقشهای همانند وا می دارد واین امر نیز باعث تقویت انسجام و وحدت تیم می شود.لازم به ذکر است روند وابستگی و تعلق به گروه به تدریج از باشگاه به سطح محل ٰ،شهر استان ، و یا منطقه ای که بازیکن اهل آنجاست سرایت می کند و سر انجام به وفاداری و تعلق او نسبت به کشورش می انجامد.

در پایان  با توجه کارکردهای مهم ورزش ونیز نقش بسزا جوانان در رشد و تحول هر منطقه ، با مدیریت کردن این نیروی عظیم و توانمند ،می توان  ضمن پیشگیری از به هدر رفتن این انرژی انسانی که درصورت سرکوب و بی توجهی و سرگردانی ، می تواند که در جاهای دیگر سر در آورد ، در جهت رشد و توسعه ی منطقه نقش به سزایی داشته باشد.

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 27 شهریور 1396 04:32 ق.ظ
Spot on with this write-up, I absolutely feel
this amazing site needs much more attention. I'll probably be
back again to read through more, thanks for the information!
جمعه 13 مرداد 1396 02:06 ب.ظ
Great post.
سه شنبه 22 فروردین 1396 01:10 ب.ظ
Awesome things here. I'm very glad to look your article. Thank you a lot and I am taking a look forward to contact you.

Will you please drop me a e-mail?
پنجشنبه 27 تیر 1392 03:22 ب.ظ
سلام وبتون عالی بود به همین خاطر لینک شدید امید وارم شما هم مرا لینک کنید (با اسم محمد شهلی بر)با تشکر
سارا خوشخویمرسی
چشم حتما
جمعه 1 دی 1391 06:10 ب.ظ
سلام
اولین بار وبلاگتون دیدم . مطالب خوبی دارد .زمینه های فعالیت تان احتمالا روانشناسی ست . امارنگ زمینه وبلاگتان تیره است و بنظرم اگر روشن باشد بد نخواهد بود
سارا خوشخویسلام مرسی از اینکه از وبلاگم دیدن کردید. و از ازاده نظر شما هم متشکرم.
جمعه 24 آذر 1391 07:58 ب.ظ
سلام
خوش آمدید . شما لینک شدید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :