تبلیغات
باران -ایرانشهر - با افزایش دقت به یادگیریتان کمک کنید
 
باران -ایرانشهر
ایمان آور به پایداری دوستی ها،بدان که مردمان را عشق شایسته است و صداقت بایسته!
درباره وبلاگ


نخستین وبلاگ خدمات راهنمایی و مشاوره ای بلوچستان ( روانشناختی –اجتماعی-تحصیلی- شغلی..........)
آدرس: ایرانشهر: بلوار بلوچ روبروی دفتر هواپیمایی بلوچ ساختمان وکلا. شماره تماس:05472223348-09193690878

مدیر وبلاگ : سارا خوشخوی
نظرسنجی
لطفا نظرات خودتون را چهت بهترشدن ویلاگ به مااعلام کنید
چگونه دقت خود را افزایش دهیم؟

بارها پیش آمده که در یک امتحان سوالی را اصلا ندیده اید یا به خاطر توجه نکردن به صورت سوال ، آن را غلط جواب داده اید. ویا به خاطر خطای محاسبه ، نمره را از دست داده اید. همه این موارد به دلیل عدم وجود عاملی به نام دقت است . دقت یعنی خوب دیدن و خوب شنیدن . یعنی توجه کردن برای خوب فهمیدن .یکی از  تفاوت های  بین انسانهای موفق و ناموفق همین عامل است حال اگر می خواهید به جمع دانش آموزان موفق به پیوندید .به نکات زیر توجه کنید:

عوامل موثر در دقت :

1- هدف و انتخاب : وقتی کتاب می خوانیم ،صداهای فراوانی مانند صدای خودرو،کولر ، اعضای خانواده و. . .وارد گوش و متعاقبا مغز ما میشوند.ولی ما به آنها توجهی نداریم چون آنها را انتخاب نکرده ایم .ما از تمام محرک های محیط ، آنهایی را درک می کنیم که مورد انتخاب و علاقه و هدف ما بوده اند.بنابراین برای فهمیدن هر چیزی مانند درس ابتدا ،باید به آن  توجه کرد وبا دقت به آن را انتخاب کرد .در واقع دقت امری انتخابی است و برای انتخاب هم باید به آن موضوع علاقه مند بود .حالا متوجه می شوید که چگونه می توانیم سر و صداهای نامطلوب را نشنیده به گیریم.

 2-میزان اطلاعات در یافتی : علاوه بر علاقه وانتخاب ، شدت محرکها نیز بر میزان دقت ما تاثیر دارند. در خیا بان تعداد زیادی خودرو می بینیم اما همه ی آنها را به خاطر نمی سپاریم در حالی که اتومبیل هایی را که با هم تصادف  کرده اند به خوبی درخاطر ما می مانند .در مورد درس خواندن هم دروسی را که عمیق تر وانجام بیش تر تکالیف خوانده شوند ، بهتر به خاطر می سپاریم .

3- تمایل و علاقه : حتما شما داستان مادری را که در یک آتش سوزی خودش رابه خطر می اندازد تا جان فرزندش را نجات دهد شنیده اید ،مادرآن قدربه فرزندش علاقه داشت که گرمای زیاد شعله آتش را كه در شرایط عادی غیر قابل تحمل است ، حس نمی کرد. در مطالعه هم ، علاقه ی زیاد به یک درس ،تمرکز و دقت بیش تری ایجاد می کند و بالعکس . حس منفی یا عدم علاقه ، مانع دقت و تمرکز در یادگرفتن یک درس میشود . بنابراین اگر  بخواهیم درسی را خوب یاد بگیرم ،نباید با احساسات منفی به سراغ آن برویم .

دقت در خواندن :

75  درصد اطلاعات ما از طریق دیدن و شنیدن ، از جمله مطالعه کردن به دست می آید. تا چیزی را خوب نبینیم، نمی توانیم آن را به خاطر بسپاریم .لازم به ذکر است بین دیدن و مشاهده کردن تفاوت است .به عنوان نمونه، همه افتادن سیب از درخت را دیدند اما این اتفاق برای نیوتن معنای دیگری داشت . وقتی عمل دیدن را بدون دقت و فکر انجام  می دهیم تنها از حس بینایی استفاده می کنیم . ولی وقتی که دیدن ما با تفکر و دقت همراه باشد منجر به فهمیدن و به خاطر سپاری می شود.

مطالعه دقیق به معنای آرام خواندن ، مکث طولانی روی مطلب و یا کلمه به کلمه نیست ،بلکه دقت در مطالعه یعنی تمرکز حواس ،حضور ذهن کامل ،کنجکاوی و فکر کردن به مفهوم و معنای کلمات ، یعنی تشخیص اهمیت هر واژه در جمله. به طور خلاصه یعنی : "مو را از ماست بیرون کشیدن "

چرا ما دقیق نمی خوانیم؟

1- تلفظ نادرست کلمات   یکی از عوامل کم دقتی است. می توانیم از دوست خود بخواهیم هنگام خواندن یک متن ،کلماتی را که دقیق تلفظ نمی کنیم ،علامت گذاری کند.بدین ترتیب متوجه این اشکال خود خواهید.

2- جملات را با آهنگ وموسیقی درستی نمی خوانیم. به عبارت بهتر لحن خواندن ما بر دقت ،یادگیری و سرعت خواندن ما تاثیر دارد.

3- اکثر بچه ها درس خواندن را صرفا به معنای خواندن نوشته های متن می دانند. آن ها روی شکل ها ،جدول ها ،نمودارها ،حل تمرین ها و «فکر کنید »های کتاب درسی ، تفکرو تامل ندارند و اعتنایی به آن ها نمی کنند.یا با سرعت از آن ها عبور می کنند. درحالی که اکثر تمرین ها ،شکل ها و نمودارها نکات جالبی دارند ودقت شما را روی مطلب دو چندان می کنند.

4- یکی از عواملی  که دقت خواندن ما را کم می کند ،آن است که حرکت چشمانمان به فرمان ما نیست و روی مطلب لیز می خورد .

5- اکثر بچه ها به معنا ومفهوم کلمات و عبارت ها توجه نمی کنند وبدون تجزیه وتحلیل آنها را حفظ می کنند.

6-خواندن ما فعا ل نیست . یعنی با یادداشت برداری ، طرح سوال و پرسش ونکته برداری . . . همراه نیست و بیشترمطالب را به صورت روخوانی وبا سرعت مطالعه می کنیم . این کار دقت ما را به مقدار زیادی کم می کند.

7- تحقیقات نشان داده  ، که اگر موقع خواندن مطلب جدید ، روی جزئیات آن وسواس به خرج دهیم یا سعی کنیم در همان بار اول خواندن  همه ی جزئیات آن را یاد بگیریم ،دقت ما کمتر میشود .بهتر است به جزئیات یک مطلب در دفعات بعدی مطالعه توجه کنیم  ،چون 80 درصد از عدم تمرکز و کم دقتی بچه ها در هنگام  مطالعه از همین عوامل ناشی می شود .

چند تمرین برای دقیق خواندن :

1 روی یکی از شکل های کتاب درسی تمرکز کنید . خوب آن را ببینید ، بعد چشمان خود را ببندید . شکل را در ذهن خود مجسم کنید و سعی کنید هر چه بیشتر جزئیات آن را به خاطر بیاورید . در نهایت تصویر ذهنی خود را با کتاب مقایسه کنید . این کار را  چند بار تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

2- تجسم رنگ شکل ها ، جدول ها و نوشته ها در افزایش  دقت اهمیت دارند . این کار مغز را فعال می کند . با چشمان بسته رنگ آن ها را در ذهن مجسم کنید و سپس آن را با کتاب مقایسه کنید . این تمرین  را تا جایی که اشتباهات  شما بر طرف شود ، ادامه دهید.

3- در شکل های هندسی ابتدا شکل  کلی آن را در ذهن مجسم کنید . سپس به جزئیات داخل شکل توجه کنید .

4- برای جدول ها ابتدا به اطلاعات سرستون ها و ردیف ها توجه کنید . ببینید آن ها مربوط به چه چیزی هستند بعد به سایر داده های داخل جدول توجه کنید .چشمان خود را ببندید و سعی کنید آن ها را در ذهن مجسم کنید . سپس این تصویر را با کتاب مقایسه کنید.

 5- در مورد نمودارها ، ابتدا به مستقل ها و تابع  آن ها توجه کنید . بعد روند تغییر و وضعیت کلی نموداررا به خاطر بسپارید ، سپس به استسثناهای موجود در نمودارها توجه کنید در نهایت  تصویر ذهنی خود را با کتاب مقایسه کنید.

6-هنگام مطالعه برای کنترل حرکت چشم و تمرکز روی واژه ها از یک راهنما مانند انگشت  دست  یا قلم استفاده کنید تا از سرگردانی چشم روی کلمات جلوگیری شود. بدین تر تیب تمرکز تان روی کلمات بیشتر می شود. البته برای درازمدت مناسب نیست.

7- رعایت بهداشت چشم دردرازمدت در افزایش میزان دقت درخواندن موثراست . به عنوان مثال اگر پس از یک مطالعه ی طولانی لازم است اگر از عینک استفاده کنید ،بدون عینک 2 تا 3 دقیقه به تناوب به فاصله دور و نزدیک یا چپ و راست نگاه کنید . همین تمرین را با حرکت سر به بالا و پایین تا 10مرتبه انجام دهید تا خستگی چشم ها که باعث تار دیدن و بی دقتی می شود برطرف شود. همچنین مطالعه در نور شدید یا ضعیف یا غیر یکنواخت ،دقت را کاهش می دهد.  

                                                                                                                                                      

    

  

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :