تبلیغات
باران -ایرانشهر - استرس چیست
 
باران -ایرانشهر
ایمان آور به پایداری دوستی ها،بدان که مردمان را عشق شایسته است و صداقت بایسته!
درباره وبلاگ


نخستین وبلاگ خدمات راهنمایی و مشاوره ای بلوچستان ( روانشناختی –اجتماعی-تحصیلی- شغلی..........)
آدرس: ایرانشهر: بلوار بلوچ روبروی دفتر هواپیمایی بلوچ ساختمان وکلا. شماره تماس:05472223348-09193690878

مدیر وبلاگ : سارا خوشخوی
نظرسنجی
لطفا نظرات خودتون را چهت بهترشدن ویلاگ به مااعلام کنید
چهارشنبه 24 خرداد 1391 :: نویسنده : سارا خوشخوی

)وقتی انسان آرامش را درخود نیابد،جستجوی آن در جای دیگری کار بیهوده ایست)

استرس چیست و چگونه بر سلامت افراد تاثیر می گذارد؟

استرس عنوانی رایج شده است . رسانه ها غالبا رفتاهای غیر عادی یا بیماری را به فرسودگی روانی ناشی از استرس یا فروپاشی عصبی ناشی از استرس نسبت می دهند.بطور کلی  بسیاری از پژوهشگران ،استرس را تجربه رویدادهایی  می گویندکه برای رفاه جسمی و روانی فرد خطرناک تلقی می شود.به این رویدادها معمولا استرس زا وبه پاسخ مردم به آنها پاسخ های استرس زا گفته می شود.

ویِژگی های رویدادهای استرس زا

          رویداهای زیادی استرس ایجاد می کنند. برخی از آنها تغییرات عمده ای هستند که بر انبوهی از مردم تاثیر می گذارند.رخدادهایی مثل چنگ ،حوادث، هسته ای زلزله .برخی  نیز تغییرات عمده در زندگی فرد هستند مثل ،تغییر مکان به منطقه ا ی جدید ، گرفتاری های روزمره زندگی نیز استرس آمیز تلقی می شوند. گم کردن  کیف بغلی ، گیر کردن  در ترافیک ،جرو بحث با استاد و یا مدیر....برخی از استرس زاها حاد هستند و مدت کوتاهی دوام می یابندوبرخی از استرس زاها نیز مزمن هستند و دوره ای طولانی دوام می یابند ،حتی نا محدود ،مثل درگیر شدن در ازدواجی نامطلوب .همچنین منبع استرس ممکن است در خود شخص باشد ،بصورت انگیزه ها یا امیال متعارض .

استرس منبع آن هرچه باشد بر سلامت انسان تاثیر می گذارد.  وافراد نیز در برابر استرس واکنشهای متفاوت روانشناختی و فیزیولوژیکی نشان می دهند. واکنشهای روانشناختی افراد در برابر فشار روانی عبارتند از :اضطراب، خشم و پرخاشگری ،فقدان احساس و افسردگی و تخریب روانشناختی .همچنین واکنشهای فیزیولوژیک بدن عبارتند از اقزایش سرعت متابولیسم ، افزایش ضربان قلب، اتساع مردمک ها ،بالا رفتن فشار خون افزایش تعدادتفس ، تنش عضلانی ،ترشح آندروفین و هورمون استرس ( آدرنوکورتیکوتروپیک)و آزادشدن قند اضافی از کبد.

 

 

چگونگی تاثیر استرس بر سلامت:

تلاش برای تطابق به وجودمستمریک عامل استرس زاممکن است. به تخلیه منابع بدن وآسیب پذیرشدن  آن درمقابل بیماری منجرشود . فرسودگی جسمی که ازبیش فعالی مزمن پاسخ فیزیولوژیکی به استرس ناشی می شود اصطلاحا بارناثابت (allotatic)نامیده میشود. استرس مزمن ممکن است  به اختلالات جسمی نظیرزخم های گوارشی ، فشارخون بالا وبیماری قلبی منجرشود.ممکن است دستگاه ایمنی راهم مختل کند که به کاهش توانایی بدن دربرابرمیکرب ها و ویروس های مهاجم منجرشود .درواقع پزشکان حدس میزنند که استرس هیجانی نقشی مهم دربیش ازنیمی ازتمام مسائل پزشکی ایفامی کند.

اختلالات روانی فیزیولوژیکی

اختلالات روانی فیزیولوژیکی  یا بیماریهای روان تنی، اختلالاتی جسمی هستندکه تصورمیشود درآنها هیجانات نقش مرکزی دارند .یک سوء تفاهم شایع این است که افراد مبتلا به اختلالات  روانی ـ فیزیولوژیکی درواقع بیمارنیستند ونیازی به درمان ندارند.برعکس ، علائم بیماری روانی فیزیولوژیکی نشان دهنده آشفتگی های فیزیولوژیکی همراه باآسیب تشنجی ودردهستند زخم گوارشی ناشی  ازاسترس  اززخم ناشی ازعاملی نامربوط با استرس ، مثل مصرف بلند مدت آسپرین ،غیرقابل تشخیص است .

بطورسنتی ،پژوهش درفیزیولوژیکی روانی بربیماریهائی مثل آسم ، فشارخون بالا ،زخم های گوارشی ، کولیت وروماتیسم مفصلی متمرکزبوده است .پژوهشگران روابط بین بیماری های خاص ونگرش های خاص ونحوه کنارآمدن بارویدادهای استرس آمیززندگی راموردبررسی  قرارداده اند .مثلا گفته میشود افراد مبتلا به فشارخون بالا احساس میکنند که زندگی پر ازتهدید است وبه همین  دلیل مدام باید درحالت دفاعی باشند .مبتلایان به کولیت تصورمی شود افرادی خشمگین هستند که خشم خودراابرازنمی کنند ..

 

 

بیماری کرونری قلب :

برانگیختگی مفرط ناشی ازعوامل استرس زای مزمن (CHD) زمانی روی میدهد که رگ های تامین کننده خون عضلات قلب با تجمع تدریجی ماده چربی وسفت موسوم به پلاک باریک یا بسته  می شود و راه عبورموادمغذی واکسیژن به قلب رامسدودمی سازد .این رویدادممکن است به بروزدردی منجرشود که آنژین قفسه صدری (Angina Pectoris ) نامیده می شود ،ودرقفسه سینه وبازو منتشر می شود .وقتی جریان اکسیژن به قلب کاملا مسدود میگردد ممکن است به انفارکتوس میوکارد یاسکته قلبی منجرشود.

بیماری کرونری قلب یک بیماری مزمن وازعلل شایع مرگ است ،تقریباٌنیمی ازمرگ ها درایالات متحده  و نیز بیشتر مرگها در ایران ،هرسال ازبیماری کرونری قلب ناشی می شود ودربسیاری ازموارد مرگ ، قبل ازاینکه شخص به 65 سالگی برسد روی می دهد ظاهرا یک عامل ژنتیکی  دربیماری کرونری قلب مطرح است : کسانی که سابقه خانوادگی CHD دارند درخطر بالاتراین بیماری قراردارند . همچنین CHD بافشارخون بالا ، کلسترول بالاتر سروم ، دیابت ، سیگارکشیدن.چاقی رابطه دارد.

دستگاه ایمنی

زمینه نسبتا ٌ تازه ای درطب رفتاری ایمنی شناسی روانی ـ عصبی است ، که به مطالعه چگونگی تاثیرپذیری دستگاه ایمنی بدن با استرس  وسایرمتغیرهای روان شناختی  می پردازد (Alder ،2001 ) .دستگاه ایمنی توسط سلول های اختصاصی موسوم به لنفوسیت ها ،بدن را درمقابل ارگانیسم های ریزبیماریزا حفظ میکند .این کار،برآسیب پذیری ما درمقابل بیماری های عفونی ،آلرژی ها، سرطان ها و اختلالات خودایمنی (یعنی بیماری های نظیرروماتیسم  مفصلی ، که درآن سلول های ایمنی به نسوج طبیعی بدن حمله می کنند ) تاثیرمی گذارد.شاخص واحدی برای کیفیت کارکرد سیستم ایمنی فرد، باکفایت ایمنی وجود ندارد. دستگاه ایمنی دستگاهی پیچیده با اجزاء متعامل متعدد است وپژوهشگران مختلف تمرکز روی اجزاء متفاوت سیستم را برگزیده اند.

شواهد به دست آمده ازتعدادی مناطق حاکی است  که استرس  برتوانایی دستگاه ایمنی در دفاع از بدن تاثیرمی گذارد.یک مطالعه حاکی است  که باور عام مبنی بر ابتلاء بیشتر به سرماخوردگی ، وقتی تحت استرس قرار داریم احتمالاٌ درست است .

از سوی دیگر،دستگاه ایمنی بسیارپیچیده است وازابزارمختلفی که دردفاع ازبدن با هم تداخل می کنند استفاده می نماید.نکات مبهم در دستگاه ایمنی ونیزارتباط آن باسلسله اعصاب فراوان است .زمانی دانشمندان عقیده داشتند که دستگاه ایمنی  کارکردی نسبتا مستقل دارد وجداازسایر دستگاههای فیزیولوژیکی است .اما مطالعات جاری به طورفزاینده روشن می سازند که دستگاه ایمنی وسلسله اعصاب روابط تشریحی وفیزیولوژیکی بیشماری باهم دارند. مثلا پژوهشگران تقریبا دریافته اند که لمفوسیت ها گیرنده هایی برای برخی از نوروترانسمیترهاهستند  که ممکن است موجب تغییر رفتارآنها گردد.کشف پیوند بین نوروترانسمیترها ودستگاه ایمنی حائز اهمیت است چون حالت هیجانی منفی نظیر اضطراب یا افسردگی می توانند برسطح نوروترانسمیترها تاثیربگذارند.

از طرف دیگر بسیاری از رفتارها آسیب پذیری انسان نسبت به بیماریها را افزایش می دهد..به عنوان مثال سیگار کشیدن یکی از علل  شایع بیماری قلبی عروقی و آمفیزم است. رژیم حاوی چربی زیاد در بسیاری از سرطان ها و نیزبیماری قلبی سهیم است. همچنین افرادی که ورزش نمی کنند در خطر بالاتر بیماری قلبی و مرگ زودرس  قرار دارند. مصرف  مفرط الکل  می تواند به بیماری کبدی و قلبی عروقی منجر شود.

رفتارهای مرتبط با سلامتی

از طرفی ، فشار روانی می تواند بر سلامت بدن تاثیر گذار باشد. فردی که  دچار استرس باشد کمتر به رفتارهای سالم می پردازد . به عنوان مثال دانش آموزان شبهای امتحانات متوالی بیداری می کشند و رژیم غذایی مناسبی ندارند. به طور کلی درگیر شدن در رفتارهای ناسالم مثل مصرف الکل احساس ذهنی استرس را در شخص افزایش می دهد و در اعمال شناختی تداخل ایجاد می کند. این گونه افراد دچار بی حسی ، افسردگی و اضطراب  می شوند  که این  امر باغث می شود تا افراد نتوانند  برموقعیت های استرس زا تسلط لازم را داشته باشند.

برعکس کسانی که سبک زندگی سالم را بر می گزینند و مهارتهای مقابله با بحران و مهارتهای لازم  را برای تعاملات اجتماعی دارا می باشند  می توانند دارای عمر طولانی باشند و زندگی سالم را به خود و دیگران هدیه کنند.

 

 

 

منابع :

 روانشناسی عمومی  / هیلگارد/ ترجمه پور افکاری1384

اصول بهداشت روان / ابوالقاسم حسینی  1381

  

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 19 آبان 1397 02:03 ب.ظ
Hardhearted so rhapsodic find he recherche.
Reasonably so middletons or imprint by over.
Older delight required removing elegance him had.
Knock down she eagre whistle saw unagitated mellow. Of an or halt gate West font slough.
no corking simply music likewise Old plant arose.
دوشنبه 19 شهریور 1397 09:26 ب.ظ
I am really loving the theme/design of your website.

Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
A number of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer
but looks great in Chrome. Do you have any tips to help fix this problem?
پنجشنبه 23 شهریور 1396 05:40 ب.ظ
Wonderful beat ! I would like to apprentice even as you amend your web site, how can i subscribe for a weblog
site? The account helped me a applicable deal.
I have been tiny bit acquainted of this your broadcast offered vibrant clear idea
دوشنبه 28 فروردین 1396 08:03 ق.ظ
This blog was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me.
Thanks a lot!
چهارشنبه 23 فروردین 1396 05:13 ب.ظ
There is certainly a great deal to find out about this topic.
I love all the points you've made.
جمعه 21 تیر 1392 03:11 ق.ظ
به کسی اعتمادکن که بتواند سه چیز رادرتوتشخیص دهد:
اندوه پنهان شده درلبخندت را
محبت نهان درعصبانیتت را
معنای حقیقی سکوتت را….
پنجشنبه 23 آذر 1391 11:30 ب.ظ
خیلی عالی بود،استفاده کردم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :